۲۰۲۱ Apr ۱۱ - ۱۴۰۰ فروردين ۲۲ يكشنبه
>>

آدرس اتحادیه : تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان شهید برادران قایدی، بن بست شکوفه ها ، شماره 2 طبقه دوم واحد 3

تلفکس: هفتادوهفت پنچاه نودوچهار سی و پنچ 77509435

تهدیدات جدی در کمین صنعت چاپ
شاهد فرسوده شدن تجهیزات و ماشین‌آلات صنعت چاپ هستیم، که در صورت تحقق نیافتن حمایت‌های لازم و عدم سرمایه‌گذاری‌های جدید، این صنعت توان رقابت در بازارهای بین‌المللی را نخواهد داشت و متقاضیان داخلی نیز مورد هدف رقبای خارجی قرار خواهند گرفت.
شاهد فرسوده شدن تجهیزات و ماشین‌آلات صنعت چاپ هستیم، که در صورت تحقق نیافتن حمایت‌های لازم و عدم سرمایه‌گذاری‌های جدید، این صنعت توان رقابت در بازارهای بین‌المللی را نخواهد داشت و متقاضیان داخلی نیز مورد هدف رقبای خارجی قرار خواهند گرفت.به گزارش روابط عمومی به نقل از خبرگزاری فارس، بابک عابدین رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران درباره «صنعت چاپ»، یادداشتی را نوشته و در اختیار این خبرگزاری قرار داده است که در ذیل آن را می‌خوانید:

تأثیر مستقیم و غیرمستقیم صنعت چاپ و بسته‌بندی در عموم فعالیت‌های صنعتی و فرهنگی بیانگر اهمیت و نیاز جامعه به این صنعت وزین است. به همین علت رشد و توسعه اقتصادی نه تنها به صنعت چاپ وابسته است، بلکه می‌توان با سنجش وضعیت صنعت چاپ از وضعیت کلان اقتصادی کشور نیز مطلع شد.

به این منظور که اگر چاپخانه‌ها و واحدهای تولیدی وابسته کاهش فعالیت داشته و در رکود به سر ببرند مشخصه کاهش تقاضای سایر صنایع و بخش‌های فرهنگی از این صنعت بوده و نمایان‌گر رکود اقتصادی کلی است.

رکود اقتصادی کنونی تأثیرات غیرمطلوبی بر صنعت چاپ کشور گذاشته و فعالان این بخش با تهدیداتی جدی روبه‌رو است.

افزایش نرخ ارز، عدم دریافت تسهیلات کم‌بهره، امتناع بانک‌ها از به وثیقه گذاشتن ماشین‌آلات این صنعت (با توجه به اینکه ماشین‌آلات صنعت چاپ دارای سند بوده و جهت نقل و انتقال نیاز به مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و سند دستگاه فقط در دفترخانه‌های اسناد رسمی قابل انتقال است)، تعرفه‌های نامتعارف و غیرهدفمند جهت واردات مواد اولیه که باعث افزایش قیمت تمام شده است، ضعف دولت در اعطای حمایت‌های مورد نیاز جهت توسعه و تسریع در صادرات، کمبود نیروهای فنی و متخصص، و افزایش واحدهای چاپی دولتی و رقابت آنها با بخش خصوصی از معضلات اولویت‌دار این صنعت است.

هم‌اکنون شاهد فرسوده شدن تجهیزات و ماشین‌آلات این صنعت نیز هستیم، که در صورت تحقق نیافتن حمایت‌های لازم و عدم سرمایه‌گذاری‌های جدید توسط بخش خصوصی، این صنعت نه تنها توان رقابت در بازارهای بین‌المللی را نخواهد داشت، بلکه متقاضیان داخلی نیز مورد هدف رقبای خارجی قرار خواهند گرفت و این فاجعه‌ای است که در کمین صنعت چاپ کشور است.

صنعتی که توانایی قابل توجهی در اشتغال‌زایی، افزایش تولید ناخالص و سرانه درآمد ملی، کارآفرینی، توسعه صادرات غیر نفتی، جذب نیروهای ماهر، توسعه و ترویج هنر و فرهنگ در آن نهفته است و صنایع دیگر وام‌دار آن هستند، باید بیشتر مورد توجه مسئولان کشوری قرار گیرد.

نوسازی این صنعت، انتقال دانش فنی روز به کشور را فراهم کرده و باعث پیشرفت و افزایش خلاقیت‌های تولیدی می‌شود، همچنین پویایی صنعت چاپ و افزایش توانمندی آن، کمک قابل توجهی به توسعه صادرات غیرنفتی که متشکل از صادرات کالاها و بسته‌های فرهنگی، صنعتی و صادرات محصولات سایر صنایع با استفاده از تکنیک‌ها و بسته‌بندی‌های نوین رایج در دنیا می‌‌کند.


صنعت چاپ، فرسودگی ماشین آلات چاپ : برچسب
1393-07-02 13:23:40 : تاریخ ویرایش
بابک عابدین : نویسنده

نظرات بینندگان

: نام
: ایمیل
: متن پیغام
ورود
کلمه عبور فراموش کرده اید اینجا کلیک کنید
پیوندها
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران
سازمان توسعه تجارت ایران
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

Copyright © 1392-2013 ipieu.com Corporation. All rights reserved.