۲۰۲۱ Apr ۱۱ - ۱۴۰۰ فروردين ۲۲ يكشنبه
>>

آدرس اتحادیه : تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان شهید برادران قایدی، بن بست شکوفه ها ، شماره 2 طبقه دوم واحد 3

تلفکس: هفتادوهفت پنچاه نودوچهار سی و پنچ 77509435

فرصت کرونا برای صنعت پلیمر ایران/جایگزینی ایران با چین در بازار عراق
رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: هم اکنون برای ساخت 2 هزار دستگاه کمک تنفسی، سفارش ساخت قطعات بیرونی آن برای اولین بار به صنعت پلیمر کشور داده شده است؛ این مورد نشان می‌دهد که ظرفیت های این صنعت در کشور بسیار بالا بوده و پیشران توسعه باقی صنایع است.

رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران گفت: هم اکنون برای ساخت 2 هزار دستگاه کمک تنفسی، سفارش ساخت قطعات بیرونی آن برای اولین بار به صنعت پلیمر کشور داده شده است؛ این مورد نشان می‌دهد که ظرفیت های این صنعت در کشور بسیار بالا بوده و پیشران توسعه باقی صنایع است.

سعید ترکمان در گفتگو با خبرنگار اکسپورتنا درباره ظرفیت‌های تولید در صنعت پلیمر اظهار داشت: طبق پروانه‌های بهره‌برداری، اکنون ظرفیت نصب شده ماشین آلات در صنعت پلیمر کشور، حدود 10 میلیون تن تولید محصول را تامین خواهد کرد.

وی با اشاره به میزان خرید در بازار بورس کالای کشور، عنوان کرد: در بهترین زمان‌ها میزان خرید در بازار بورس کالای کشور 3.5 میلیون تن بوده و در برخی از سال‌ها نیز بین 100هزار تا 200 هزار تن نیز واردات داشته ایم؛ اما هیچگاه از 200 هزار تن فراتر نرفته است.

رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ادامه داد: با فرض استفاده از مواد بازیافتی برای بازگشت به چرخه تولید این محصولات، در خوشبینانه‌ترین حالت ما معتقدیم که ظرفیت خالی آماده به کار این صنعت در کشور، حدود 5 میلیون تن است.

وی درباره پیش بینی صادرات محصولات پلیمری کشور نیز توضیح داد: اکنون بازارهایی مثل عراق به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته است؛ ضمن اینکه در کوران اتفاقات، خطای پیش بینی‌ها افزایش می یابد؛ اما بر اساس اطلاعات به دست آمده و با توجه به تغییر ذائقه کشور عراق از سوی ایران برای مصرف این محصولات و گران تمام شدن خرید از کشور چین در شرایط کنونی، فضا برای صادرات محصولات پلیمری ایران به این کشور فراهم تر است.

به گفته ترکمان، پیش از این تجار عراقی در سفرهای خود به چین، برخی خریدهای خود را هم از این کشور انجام می دادند؛ اما اکنون به دلیل شیوه ویروس کرونا، امکان رفتن به این کشور وجود ندارد و طبق آمار ارائه شده از سوی انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، اکنون سفارش‌های بسیاری از سوی کشور عراق برای ما ارسال می شود که فعالا به دلیل بسته بودن مرزها، امکان پاسخگویی به آنها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه پیش‌بینی‌ها حاکی از ایجاد فرصت‌های مناسب در این صنعت است، افزود: باید توجه داشت که قیمت مبنای مواد پلیمری در ایران، مساوی با نرخ ارز نیمایی منهای 5 درصد قیمت فوب خلیج فارس است. حال که قیمت جهانی 15 تا 20 درصد کاهش یافته است؛ اما نباید این را هم فراموش کرد که در سه ماه گذشته، نرخ ارز نیمایی افزایش پیدا کرده و اثر کاهش قیمت‌های جهانی را خنثی کرده است.

رئیس انجمن ملی صنایع پلیمر ایران معتقد است که با وجود تمام این اتفاق‌ها شرکت های صنعت پلیمر کشور همچنان امکان صادرات با قیمت مناسب را دارند.

وی تاکید کرد: با توجه به جمیع اتفاقات کشور و تغییر‌های ساختار مالیاتی، اکنون فرصت‌ی برای سفته‌بازی در بازارها وجود ندارد و به همین دلیل یکی از صنایع پیشران برای ایجاد حرکت در صنایع دیگر، صنعت پلیمر کشور است؛ چراکه لوازم پلیمری از بسته‌بندی تا کامپیوتر و قطعات مورد استفاده روزانه، برای تولید و مصرف جذابیت دارد.

ترکمان ادامه داد: به عنوان مثال هم اکنون برای ساخت 2 هزار دستگاه کمک تنفسی، سفارش ساخت قطعات بیرونی آن برای اولین بار به صنعت پلیمر کشور داده شده است؛ این مورد نشان می‌دهد که ظرفیت های این صنعت در کشور بسیار بالا بوده و پیشران توسعه باقی صنایع است.

وی با اشاره به استفاده محصولات پلیمری در صنایع مختلف از جمله صنایع ساختمانی و عمرانی، تاکید کرد: در صورتی که رفع نیار زیرساخت ها به کمک تولید بیاید، صنعت پلیمر می تواند نقش عمده خود را به عنوان یکی از شاخه‌های صنعتی برای جهش تولید ایفا کند.

گفتگو از: نیلوفر جمالی

اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران : برچسب
1399-01-23 19:01:00 : تاریخ ویرایش
: نویسنده

نظرات بینندگان

: نام
: ایمیل
: متن پیغام
ورود
کلمه عبور فراموش کرده اید اینجا کلیک کنید
پیوندها
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران
سازمان توسعه تجارت ایران
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

Copyright © 1392-2013 ipieu.com Corporation. All rights reserved.