۲۰۲۱ Apr ۱۱ - ۱۴۰۰ فروردين ۲۲ يكشنبه
>>

آدرس اتحادیه : تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان شهید برادران قایدی، بن بست شکوفه ها ، شماره 2 طبقه دوم واحد 3

تلفکس: هفتادوهفت پنچاه نودوچهار سی و پنچ 77509435

کاهش 40 درصدی صادرات خرما/باید از ارزآوران صادراتی حمایت کرد
رییس انجمن ملی خرمای ایران، از کاهش 40 درصدی صادرات خرما خبر داد و گفت: دولت باید برای تصمیم‌گیری‌های خود، معقول‌تر رفتار کند.

رییس انجمن ملی خرمای ایران، از کاهش 40 درصدی صادرات خرما خبر داد و گفت: دولت باید برای تصمیم‌گیری‌های خود، معقول‌تر رفتار کند.

به گزارش روابط عمومی محسن رشید فرخی در گفتگو با اکسپورتنا درباره موانع صادرات خرما در سال گذشته، عنوان کرد: ممنوعیت صادرات خرما در سال گذشته ضربه بزرگی به صادرات کشور وارد کرد.

وی تاکید کرد: ممنوعیت‌هایی از این دست، کارنامه های صادراتی کشور را خراب می‌کند و خرما نیز از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس انجمن ملی خرمای ایران با اشاره به تعامل با بدنه دولت اظهار داشت: امسال تلاش کردیم تا این محدودیت‌ها اعمال نشود و تاکنون نیز محدودیتی اعمال نشده است.

وی با بیان اینکه به نظر می‌رسد صادرات کشور نسبت به سال زراعی گذشته با کاهش همراه بوده است، افزود: تحریم‌ها مساله‌ای بود که بر صادرات سال گذشته خرما تاثیر گذاشت و محدودیت‌های اعمال شده نیز، به آن اضافه شد که دلیلی بر کاهش صادرات خرما است و صادرات این محصول را تا حدود 40 درصد کاهش داد.

به گفته فرخی، از ابتدای سال تاکنون نیز، خرما با 10 تا 15 درصد کاهش قیمت روبرو بوده است و اکنون نیز موجودی انبارها بیش از حد کفایت است.

وی تاکید کرد: عوامل یاد شده به ما این هشدار را می دهد که هرگونه محدودیت و ممنوعیت برای صادرات خرما مشکلاتی برای ما رغم خواهد زد؛ چراکه ما کشورهای رقیبی در زمینه تولید و صادرات خرما داریم که بلافاصله جای ما را در بازارهای صادراتی می‌گیرند و محدودیت ها به راحتی فضا را برای رقیب‌ها باز می کند.

این فعال اقتصادی در زمینه خرما ادامه داد: در صورت اعمال محدودیت برای صادرات خرما، کشورهای هدف به راحتی رقبای ما را جایگزین کرده و بازارهای آینده کشورشان را به آنها می سپارند.

فرخی معتقد است که باید بگذاریم شرایط به همین صورت معقول و با مشورت بخش خصوصی پیش برود تا مطمئن باشند که ما اجازه نمی دهیم مشکلی در بازارهای داخلی ایجاد شود؛ به همین خاطر از دولت در خواست می کنیم که هرگونه محدودیت را با تفکر بیشتری اعمل کند.

وی درباره آینده صادرات خرمای ایران نیز گفت: در سال زراعی 98 -99 نسبت به سال 97 -98 کاهش صادرات خرما را تجربه خواهیم کرد که دلایل مختلفی از جمله محدودیت های یاد شده دارد که باعث شد بسیاری از بازارهای هدف خود را از دست بدهیم.

رییس انجمن ملی خرمای ایران تاکید کرد: در شرایط کنونی نیز هرگونه استحصال ارزی بسیار پر اهمیت بوده و  بهتر است که در تصمیمات اینچنینی معقول تر رفتار کنیم.


اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ و بسته بندی ایران : برچسب
1398-12-08 09:49:36 : تاریخ ویرایش
اکسپورتنا : نویسنده

نظرات بینندگان

: نام
: ایمیل
: متن پیغام
ورود
کلمه عبور فراموش کرده اید اینجا کلیک کنید
پیوندها
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران
سازمان توسعه تجارت ایران
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

Copyright © 1392-2013 ipieu.com Corporation. All rights reserved.