۲۰۲۱ Apr ۱۱ - ۱۴۰۰ فروردين ۲۲ يكشنبه
>>

آدرس اتحادیه : تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان شهید برادران قایدی، بن بست شکوفه ها ، شماره 2 طبقه دوم واحد 3

تلفکس: هفتادوهفت پنچاه نودوچهار سی و پنچ 77509435

فعالیت سنتی تجار مهمترین مشکل صادرات ایران
رایزن تجاری ایران در کشور پاکستان گفت: فعالیت سنتی تجار یکی از مهمترین مشکلات در عرصه صادرات کالا است.
به گزارش ر.وابط عمومی به نقل از ایسنا، منطقه خراسان‌شمالی، مراد نعمتی زرگران در جمع تجار خراسان شمالی افزود: متاسفانه تجار ایرانی به صورت پایدار در بازار حضور ندارند و این امر به دلیل این است که تجار پاکستانی در عرصه بین المللی قرار دارند اما تجار ایرانی نه.

وی با بیان اینکه پاکستان به عنوان یک بازار استراتژیک برای ما محسوب می‌شود، ادامه داد: این کشور می‌تواند دروازه ورود ما به بازار دو میلیارد نفری شبه قاره هند باشد. پاکستان در حوزه زیرساخت صنعتی ضعیف است، بنابراین ما می‌توانیم در این عرصه سرمایه گذاری کنیم. همچنین ارزش معادن کشور پاکستان 260 میلیارد دلار است که بنا به دلایلی بهره برداری نشده است و می توان بر روی آنها سرمایه‌گذاری کرد.

نعمتی خاطرنشان کرد: ایران تولید کننده خوبی است اما قواعد ورود به بازار و زیرساخت‌های مهمی همچون بسته بندی را ندارد، این درحالیست که تجار پاکستان این موارد را به خوبی می‌دانند.

برای توسعه صادرات به افغانستان باید شرکت‌های مشترک ایجاد شود

محمد رضا کریم زاده، رایزن تجاری ایران در کشور افغانستان نیز گفت: برای توسعه صادرات به کشور افغانستان باید شرکت‌های مشترک با تجار افغانستان ایجاد شود.

وی افزود: ایران بیشترین سهم صادرات به افغانستان را دارد اما کشورهای دیگر همچون چین و هند نیز با انجام کارهای علمی وارد عرصه شده‌اند.

کریم‌زاده با بیان اینکه ترکیه هم اکنون بخشی از بازار ایران همچون فرش را گرفته است، ادامه داد: اگر می‌خواهیم در این بازار باقی بمانیم باید به صورت هدفمند کار کنیم. حضور در نمایشگاه و پذیرش و اعزام تجار در بازاریابی و توسعه صادرات نقش مهمی دارند.

محمدرضا موحد، کارشناس تجاری ایران در منطقه هرات افغانستان ادامه داد: میزان صادرات کالا از گمرک دوغارون به افغانستان 85 میلیون دلار بوده است و از سوی دیگر هشت میلیون دلار کالا نیز از آن کشور وارد ایران شده است.

وی، یکی از مشکلات موجود بر سر راه صادرات کالا را حمل و نقل بیان کرد و توضیح داد: کشور افغانستان دارای منابع آبی خوبی است و می‌توان با کمک جهاد کشاورزی سرمایه گذاری‌های خوبی در زمینه کشت برخی محصولات انجام داد.

موحد، توسعه سیاست‌های آموزشی و دانشگاهی در آن کشور را یکی دیگر از راهکارها بیان کرد و گفت: هرات دارای شهرک صنعتی بسیار خوبی است و فرصت مناسبی برای انتقال آموزش و مهارت در این شهرک وجود دارد. همچنین افغانستان دارای معادن خوبی است و می‌توان در حوزه اکتشاف کارهای خوبی انجام داد.

حسین بامیری، رایزن تجاری ایران در کشور هندوستان نیز تاکید کرد: تجار در صادرات کالا باید وجدان کاری را رعایت کنند. متاسفانه شماری از بازرگانان، کالاهای بی‌کیفیت را به کشورهای خارجی صادر می‌کنند که این امر موجب ایجاد بی اعتمادی در آن کشورها می‌شود.

وی افزود: از سوی دیگر گمرک نیز اجازه صادرات کالاهای درجه سه و چهار می‌دهد و این امر سبب می‌شود تا این نگاه در سایر کشورها ایجاد شود که ایران توانایی تولید کالاهای درجه یک و با کیفیت را ندارد. ضعف در مدیریت صادرات و حرفه‌ای نبودن تجار از مهمترین مشکلات صادرات ایران است.

بامیری با بیان اینکه محصولات پتروشیمی مهمترین کالاهایی است که از ایران به هندوستان صادر می‌شود، اظهار کرد: غیر از این محصولات می‌توان کالاهایی دیگر همچون رب، خیارشور، چیپس و پفک، خیارشور، سوسیس و کالباس و انواع میوه همچون کیوی، سیب و مرکبات به آن کشور صادر کرد. این به آن معنا نیست که در داخل این کشور این محصولات وجود ندارد بلکه آنها به دنبال تنوع محصول هستند.

اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ : برچسب
1394-08-13 14:51:00 : تاریخ ویرایش
: نویسنده

نظرات بینندگان

: نام
: ایمیل
: متن پیغام
ورود
کلمه عبور فراموش کرده اید اینجا کلیک کنید
پیوندها
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران
سازمان توسعه تجارت ایران
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

Copyright © 1392-2013 ipieu.com Corporation. All rights reserved.