۲۰۲۱ Apr ۱۱ - ۱۴۰۰ فروردين ۲۲ يكشنبه
>>

آدرس اتحادیه : تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان شهید برادران قایدی، بن بست شکوفه ها ، شماره 2 طبقه دوم واحد 3

تلفکس: هفتادوهفت پنچاه نودوچهار سی و پنچ 77509435

نقش بازاریابی در توسعه صادرات
یكی از مهمترین ابزارهای استراتژی توسعه صادرات، برخورداری از مزیت نسبی در گردونه مبادلات خارجی است. ممكن است كشوری از لحاظ تولید مزیت داشته باشد ولی از نظر بازرگانی فاقد مزیت باشد.

یكی از مهمترین ابزارهای استراتژی توسعه صادرات، برخورداری از مزیت نسبی در گردونه مبادلات خارجی است. ممكن است كشوری از لحاظ تولید مزیت داشته باشد ولی از نظر بازرگانی فاقد مزیت باشد.

 مرکز تحقیق و توسعه مجتمع چاپ نامی نقش؛ این فقدان مزیت بازرگانی از ناكارایی نسبی در بازاررسانی كالا در مراحلی همچون بسته بندی، حمل، كنترل كیفیت استانداردهای تولیدی، عدم دسترسی به اطلاعات مربوط به تجارت جهانی و ... ناشی می شود بخش صادرات ایران به علت عدم وجود یك سیستم بازاریابی و بازرگانی مناسب و كارا نتوانسته است به خوبی توسعه یابد.

 به طوری كه در اغلب موارد كالا و خدمات صادراتی ما با وجود برخورداری از كیفیت مطلوب و حتی فراتر از استانداردهای جهانی به دلیل نبود یك سیستم مناسب تبلیغاتی و اطلاع رسانی در بخش مبادلات خارجی جایگاه شایسته خود را در بازارهای جهانی به دست نیاورده است، در اغلب موارد بازرگانان به جای افزایش صادرات، زمینه را برای افزایش واردات مهیا كرده اند.

 زیرا صادركنندگان به جای تبلیغ در مورد كالای صادراتی خود از طریق روش های علمی در بازارهای هدف، كالاهای ساخت آن كشور را در دامن كشور تبلیغ نموده اند و باعث افزایش مصرف این كالاها شده اند. از طرف دیگر به علت ورود افراد ناآشنا و دلالان در امر صادرات، سهم صادرات ما را در برخی از بازارهای جهانی كاهش داده است. البته عدم اطلاع دقیق تولید كنندگان كشور از شرایط و اوضاعبازارهای جهانی نیز مزید بر علت شده تا سهم از این بازارها كاهش یابد.

با توجه به مطالب فوق می توان گفت كه در صورت اصلاح ساختار تولید در كشور و حمایت از صنایعی كه دارای مزیت رقابتی و نسبی در بازارهای جهانی هستند، جهت تحقق توسعه صادرات غیرنفتی، فعال نمودن دفاتر بازرگانی یا نمایندگی های متعدد بازرگانی در كشورهای مختلف، انجام تحقیقات بازاریابی خارجی، ایجاد نمایشگاه های داخلی و خارجی برای معرفی توانمندی های اقتصادی كشور، استفاده از آمار و اطلاعات لازم در ارتباط با حجم تجارت جهانی، ایجاد مراكز مطالعاتی در كشورهای هدف برای آشنایی با سلیقه و ترجیحات مصرف كنندگان در آن كشورها و آگاهی از شرایط بازارهای جهانی جهت افزایش سهم تجارت خارجی ایران در این بازارها از اهمیت خاصی برخوردار است لذا متولیان امر در توسعه صادرات به ویژه وزارت بازرگانی باید به این مهم توجه داشته باشند كه توجه به مقوله بازاریابی می تواند در افزایش درآمدهای ارزی وتحقق اهداف توسعه صادرات نقش موثری ایفا نماید.

البته باید به این نكته اشاره كرد كه بدون اصلاح ساختار تولید و از بین بردن قوانین دست و پا گیر كه مانع تولید سالم و رقابتی در ایران می شوند مقوله بازاریابی نمی تواند نقش موثری در توسعه صادرات غیر نفتی داشته باشد بلكه تولید كنندگان ایران باید به فكر تقویت مزیت نسبی و رقابتی خود جهت تولیدات با كیفیت بهتر و هزینه كمتر باشند تا بتوانند در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن داشته باشند.

 در آن صورت تسخیر بازارهای جهانی از طریق بازاریابی مدرن سهل و دست یافتنی است امید است كه مسوولان در جهت رفع موانع تولید كشور و همچنین توجه بیش تر به مقوله بازاریابی اقدامات عاجل را انجام دهند تا شاهد ثبات در درآمدهای ارزی ناشی از صادرات غیرنفتی باشیم.


اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ : برچسب
1394-03-06 10:27:44 : تاریخ ویرایش
چاپ نامی نقش : نویسنده

نظرات بینندگان

: نام
: ایمیل
: متن پیغام
ورود
کلمه عبور فراموش کرده اید اینجا کلیک کنید
پیوندها
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران
سازمان توسعه تجارت ایران
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

Copyright © 1392-2013 ipieu.com Corporation. All rights reserved.