۲۰۲۱ Apr ۱۱ - ۱۴۰۰ فروردين ۲۲ يكشنبه
>>

آدرس اتحادیه : تهران، خیابان سعدی شمالی، خیابان شهید برادران قایدی، بن بست شکوفه ها ، شماره 2 طبقه دوم واحد 3

تلفکس: هفتادوهفت پنچاه نودوچهار سی و پنچ 77509435

مشروح گزار تقدیر از واحدهای صادراتی به همت اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این مطلب که نظام بانکی با تولید برخورد ظالمانه می‌کند، گفت: اقتصاد نشر اعم از صنعت چاپ به عنوان یک اقتصاد در کشور به رسمیت شناخته نشده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این مطلب که نظام بانکی با تولید برخورد ظالمانه می‌کند، گفت: اقتصاد نشر اعم از صنعت چاپ به عنوان یک اقتصاد در کشور به رسمیت شناخته نشده است.

به گزارش خبرگزاری ها، مراسم تجلیل از صادرکنندگان نمونه صنعت چاپ دقایقی پیش با حضور رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران، رئیس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران، رئیس اتحادیه لیتوگرافان تهران، رئیس صحافان تهران، مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن جلسات اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.

در این مراسم پدرام سلطانی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: صادرات در جریان فروش و جریان‌سازی، یک هنر است یعنی می‌توان در همه جوانب را در صادرات مد نظر قرار گرفته و در آن فعالیت کرد.

وی با اشاره به این مطلب که صادرات یعنی رقابت در عرصه جهانی، گفت: معتقدم صادرکنندگان و اهالی صنعت چاپ نیازمند مشاورانی توانمند هستند به طور مثال اکثر صادرکنندگان از تعرفه‌های بالای گمرکی گله‌مند هستند که می‌توانند با داشتن مشاورانی راه و چاه برخی از امور را با این مشاوران متوجه شوند.

سلطانی ادامه داد: در جریان کار و در امور گمرکی پیچیدگی‌هایی دارد و بنده هم این را می‌پذیرم اما برای خروج از این پیچیدگی‌ها باید از یک مشاور خوب استفاده کرد.

* در کشور به ویژه در صنعت چاپ به مشاور کمتر بها داده می‌شود

وی افزود: در کشور و در برخی از اهالی صنعت چاپ به مشاور کم بها داده می‌شود حتی تعداد مشاوران و ساعاتی که از آن‌ها بهره می‌بریم در کشور بسیار اندک است اما در صنعت صادرات به این مقوله نیاز مبرم داریم.

نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: صنعت چاپ جزو صنعتی است که فناوری در آن بسیار حرف می‌زند. به گونه‌ای که برای موفقیت در این صنعت باید در حوزه فناوری گام‌های بلندی برداریم.

* نظام بانکی ظالمانه با تولید برخورد می‌کند

وی با بیان اینکه نظام بانکی ظالمانه با تولید برخورد می‌کند، اضافه کرد: چرا ما نباید شرکت‌ها را به سهامی عام تبدیل کنیم تا در این راستا دچار مشکل نشویم.

سلطانی ادامه داد: اقتصاد نشر اعم از صنعت چاپ به عنوان یک اقتصاد در کشورمان به رسمیت شناخته نشده است گاهی اوقات برخی از شرکت‌ها باید هفت‌خوان را طی کنند تا بتوانند به مجوز اقتصادی دست یابند.

وی با اشاره به این مطلب که احساس می‌کنم نرخ‌گذاری صادرات خوب نیست، افزود: اگر اهالی صنعت چاپ در این حوزه دچار مشکل هستند باید مشکلات خود را هر چه سریعتر به اتحادیه مربوطه و سپس به اتاق بازرگانی اعلام کنند تا بتوانیم آن را مرتفع کنیم.

* برازش: در صنعت چاپ باید به سمت محصول نهایی برویم

در ادامه این مراسم محمودرضا برازش مدیر کل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر ما بتوانیم در صنعت چاپ به سمت محصول نهایی برویم آن زمان است که ارزش افزوده، شغل و رفاه برای جامعه ایجاد کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: دو سه هفته پیش برای انتشار مجله چاپ و نشر نیازمند مقاله‌ای بودیم برای سال آینده که باید چه کار کنیم به این فکر می‌کردم که اکنون دارای حدود 80 میلیون جمعیت هستیم که سهمیه نفت ما در اپک 4 میلیون و 2 دهم است و ما فقط یک میلیون بشکه صادرات بیشتر نداریم که اگر همان را ضرب کرده و بر میزان جمعیت تقسیم کنیم می‌بینیم که کل درآمد برای ما به هزار دلار هم نمی‌رسد حتی اگر برنکینگ هم توجه کنیم درآمد کشورمان از کشورهای اروپایی و حتی ژاپن و کره چیزی حدود 40 هزار دلار درسال است.

برازش ادامه داد: اگر ما امروز هم بگوییم تحریم تمام شده و در خانه نشسته و درآمد را خانه‌مان بیاورند اگر با سال 55 و 30 میلیون نفر جمعیت و 6 میلیون و 100 هزار بشکه مقایسه کنیم، اگر به این فکر کنیم که یک درآمدی نفتی بسیار زیاد و بدون فعالیت تولیدی به رفاه خواهیم رسید، رویا است.

به گفته وی از خام‌فروشی به جایی نخواهیم رسید حتی اگر بخواهیم نفت را بشکه‌ای 70 دلار بفروشیم یا این که خاک معدن را نیز با این قیمت‌ها به فروش برسانیم.

مدیر کل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با خلاقیت و کمک تکنولوژی و تعاملات می‌توان در این عرصه کار کرد و پتانسیل موجود برای تولید محصولات نهایی استفاده کنیم چرا که هر چه به سمت تولید محصولات نهایی می‌رویم ارزش افزوده نیز افزایش خواهد یافت و موفق‌تر خواهیم بود.

وی اضافه کرد: بنده خودم جزو خانواده صنعت چاپ و بسته‌بندی هستم و به تصادف به این ور میز آمده‌ام اما معتقدم که باید به چند طریق به این صنعت کمک کنیم، در وهله نخست کلا در خدمت دوستان و بخش آئین‌نامه و دستورالعمل‌ها هستیم تا توانمندی‌های صنعتی را نشان دهیم، سپس این که باید به بحث آموزش و پژوهش نیز توجه شود چرا که هر کار خوب و هر امکاناتی که فراهم می‌شود حادثه نیست بلکه یک پروژه طولانی است که بر روی آن کار شده است.

* نباتچیان: قیمت کالاهای تولیدی در سایر کشورها بسیار ارزان‌تر از تولید داخل است


در ادامه این مراسم مهرداد نباتچیان رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ ایران بیان داشت: در سال 1998 از سوی فدراسیون ورزش تقاضای چاپ مجله‌ای در تیراژ 500 هزار نسخه بودند به همین منظور به کشور فرانسه سفر کردم که قیمت چاپ این مجلات یک سوم قیمت تمام شده ایران بود و ظرف 4 روز نیز کار تولید صورت گرفت.

وی اضافه کرد: اگر تحریم‌ها برداشته شود و سیستم‌های بانکی بتوانند وام‌هایی با سود کم در اختیار تولید‌کنندگان بگذارند بسیاری از مشکلات تولید حل خواهد شد چرا که تعرفه اقلام وارداتی و قیمت حمل و نقل و سود وام‌های بانکی مشکلاتی هستند که تولید‌کنندگان و صادرکنندگان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گفته نباتچیان، امسال به دنبال گرفتن بازار صادرات در منطقه هستند چرا که امکانات در کشور بسیار خوب و تنها در بحث مدیریت دچار مشکل هستیم چرا که اگر برخی از مدیریت‌ها در تعرفه و سیستم بانکی مرتفع شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد به گونه‌ای دیگر ما اعتقادی به نفت نداریم بلکه می‌گوییم باید تلاش کرد تا به موفقیت دست یابیم.

این فعال صنعت چاپ گفت: برخی از محصولات چاپی سایر کشورها از ایران بسیار ارزان‌تر است به طور مثال قیمت کالاهایی که از ترکیه خریداری می‌شود 40 درصد پایین‌تر از کشور است.

* پورمند: بهترین راهکار برای پیشرفت صنعت چاپ، صادرات است

در ادامه این مراسم بهمن پورمند رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران تهران بیان داشت: بنده اتحادیه‌ صادرکنندگان صنعت چاپ را که با وجود همه مشکلات، نابرابری‌ها و تحریم‌ها توانست در این بخش خوش بدرخشد قدر دانسته و تجلیل می‌کنم.

به گفته وی، بهترین راهکار برای صنعت چاپ، صادرات است چرا که این مهم می‌تواند صنعت چاپ ایران را به سایر کشورها بشناساند اما متاسفانه موانع بسیاری بر سر راه آن وجود دارد.

* رازقی: دچار خود تحریمی شده‌ایم

در ادامه این مراسم امیر رازقی از شرکت چاپ فرارنگ آریا بیان داشت: معتقدم با خود تحریمی باید چه کار کنیم چرا که مشکلات گمرک و مسائل تعرفه جزو مواردی است که به داخل مربوط می‌شود.

وی ادامه داد: حدود 10 ماه است که می‌خواهم با محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دیداری داشته باشم اما متاسفانه این دیدار تا کنون صورت نگرفته است، همچنین متاسفانه اکنون مشتری خود قیمت تمام شده را برای چاپخانه مشخص می‌کند.

رازقی افزود: هم اکنون قیمت صنعت چاپ را چه کسی هماهنگ و ارزیابی می‌کند، آیا می‌توان با وایبر به کمک این صنف رفت؛ خیر با وایبر و دعوای صنفی نمی‌توان به صنف چاپ کمک کرد چرا که خود تحریمی بیشتر از هر چیزی این صنعت را دچار مشکل کرده است.

* بهنام‌جو: تعرفه گمرکی صنعت چاپ را دچار مشکل کرده‌ است

سعید بهنام‌جو یکی از فعالان صنعت چاپ و از چاپخانه سلطان چاپ، در این مراسم به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: تعرفه گمرکی بسیار بالا است حتی تعرفه و قیمت تمام شده به گونه‌ای رسیده است رقابت در صادرات را از بین می‌برد.

وی ادامه داد: از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادها و سازمان‌ها تقاضا داریم که به بخش صادرات نیز توجه کرده و با کاهش تعرفه‌های گمرکی به این بخش کمک شایانی کنند.

* داوودی: بازار چین همچنان در کشور پربار است

در ادامه این مراسم داوودی از شرکت ماشین‌سازی حرفه‌وفن، گفت: متاسفانه شاهد بسته شدن برخی از چاپخانه‌ها و یا کند شدن فعالیت آنها هستیم یعنی به گونه‌ای دیگر بازار ایران در برخی از صنوف تعطیل است اما بازار چین همچنان در کشور پربار است.

وی با انتقاد از سود تسهیلات بانکی تا 28 درصد، افزود: 40 سال است که در کشور به تولید ماشین‌آلاتی می‌پردازم که تا کنون کسی در ایران نتوانسته آن را بسازد اما اگر عشق به کارم نبود تا به امروز شرکتم همانند بسیاری از شرکت‌ها تعطیل شده بود.

* خادمی: خانواده صنعت چاپ را یکی کنیم/دولت مزاح صنف نشود

خادمی مدیرعامل شرکت پویا هنر یکی دیگر از سخنرانان امروز این مراسم بود که بیان داشت: معتقدم دولت اگر نمی‌تواند برای این صنعت کاری کند حداقل مزاحم این صنف هم نشود حتی گاهی اوقات ارشاد هم به جای اینکه به اهالی صنعت چاپ کمک کند ما را اذیت می‌کند البته ما از این وزارتخانه نباید گله‌مند شویم چرا که بیشتر مجوزها و قانون از مجلس به این وزارت اعلام می‌شود.

وی اضافه کرد: ما اهالی صنعت چاپ همیشه می‌گوییم که یک صنف هستیم اما خودمان هم می‌دانیم که هر کدام جدا از هم هستیم که باید یک خانواده صنعت چاپ را تشکیل داده و خودمان را جدا از هم ندانیم.

اتحادیه صادر کنندگان صنعت چاپ ایران : برچسب
1393-12-26 11:41:28 : تاریخ ویرایش
: نویسنده

نظرات بینندگان

: نام
: ایمیل
: متن پیغام
ورود
کلمه عبور فراموش کرده اید اینجا کلیک کنید
پیوندها
اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران
آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران
سازمان توسعه تجارت ایران
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

Copyright © 1392-2013 ipieu.com Corporation. All rights reserved.